Turkish Arabic Azerbaijani English French Georgian German Italian Russian Spanish Swedish

Genel Bilgiler

Yazan 
Öğeyi Oyla
(11 oy)

 

Obezite cerrahisi,bilimsel adıyla bariatrik cerrahi, birçok seçenekten oluşmaktadır. Size uygun cerrahi yöntemini doktorunuz ameliyat öncesi çeşitli görüşme ve araştırmalardan sonra belirler. 

Her obez bireye kendine özel cerrahi türü seçilir, bunu seçmek için yeme içme alışkanlıkları gibi birçok farklı faktöre bakılıp inceleme yapılır.

Vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan kişilerin yanı sıra VKİ'si 35 veya üzerinde olup obeziteyle ilişkili yandaş hastalığı (şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi) olan kişilere cerrahi yöntemler uygulanır.  Dünya obezite cerrahisi federasyonu son bildirisinde kitle indeksi 30'u geçen hastalarda da cerrahi yöntemleri ciddi bir şekilde düşünülmesi gerektiğini vurgulamaktadır.  Uygulanan çeşitli cerrahi yöntemlerde komplikasyon oluşma riskleri oldukça az.

 

Miktar olarak çok yiyen ve şekerli gıda tüketmeyi seven hastalar için en uygun ameliyat şekli     mide bypass ameliyatıdır.

Miktar olarak çok yiyen ve şekerli gıdayı az tüketen hastalar için ise kısıtlayıcı ameliyatlar (tüp mide, mide bandı) yeterli bir seçenek olabilir.

Mide bandı yöntemi ise giderek az kullanılan bir teknik, özellikle çok yiyen ve yandaş hastalığı olmayan kişilerde iyi sonuçlar alınabiliyor ama yandaş hastalığı olan ve kilosu çok yüksek olanlarda 

bu yöntemin çok iyi sonuç verdiğini söyleyemeyiz.  Bu anlamda birçok ülkede, mide bandından mide bypass yöntemine bir akım var diyebiliriz.

Ancak uzun vadede bakıldığında bütün teknikler içerisinde mide bypass ameliyatlarının açık üstünlüğü var.  Bu üstünlük hem toplam kilo kaybı, hem kilo veriminin uzun vadede korunması, hemde hayat kalitesinin artması (yeme/içme konforu) için geçerlidir.

 

Tarafımızca yapılan cerrahi işlemler:

–                 Mide bypass ameliyatı (kısıtlayıcı + emilim azaltıcı + hormonal)

–                 Tüp mide ameliyatı (kısıtlayıcı + hormonal)

–                 Mide bandı ameliyatı (kısıtlayıcı)

–                 Revizyonel obezite cerrahisi: daha önce ameliyat geçirmiş ve başarısız / yetersiz / komplikasyonlu vakalar için uygulanan cerrahi yöntemdir.

 

Yukarıdaki bütün işlemler kapalı (laparoskopik) ameliyat yöntemi ile gerçekleştiriliyor.  Bu şekilde hem iyileşme süreci minimuma indiriliyor, hemde estetik açıdan güzel sonuçlar elde ediliyor.

Ameliyat öncesi hastalarımız geniş çaplı tıbbi araştırmadan geçirilip, diyetisyen eşliğinde takip ediliyor.

Okunma 5151 defa
Bu kategoriden diğerleri: Obezite Cerrahisi Hazırlığı »

Telefon

7/24 bize ulaşabilirsiniz

GSM  :  +90 544 345 12 58

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Green Blue Brown Yellow

Body

Background Color
Text Color
Background Image for Layout Style: Boxed
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family