Turkish Arabic Azerbaijani English French Georgian German Italian Russian Spanish Swedish

Şekerli meyve sularına 2015'ten itibaren düzenleme

Şekerli meyve sularına 2015'ten itibaren düzenleme. 

 

 

Bugün 1 litrelik meyve suyuna 150 gram şeker katılabiliyor. Ancak 2015'ten itibaren şeker ilave edilmesi yasaklanacak.

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 30 Aralık 2006'da yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Meyve Suyu ve Benzeri Ürünler Tebliği, ilgili AB direktifinde yer alan yeni düzenlemeler esas alınarak yeniden düzenlendi. Bu bağlamda Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren yeni tebliğle saf meyve suyu ile diğer içeceklerin ayrımı yapıldı.  

 

DOMATES SUYUNA TUZ KATILABİLİR

Eski düzenlemede saf meyve sularına asitlik düzenleyici veya tatlandırma amacıyla şeker ilave edilebiyiordu. Yeni tebliğle şeker eklenmesi yasaklandı. Domates suyu ve konsantreden üretilen domates suyu meyve suyu kategorisine alınıp bu ürünlere tuz, baharat ve aromatik bitki katılabilmesine yönelik düzenleme yapıldı..  

 

SON UYUM TARİHİ 30 ARALIK 2014 

Gıda işletmecileri 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçiş sürecini tamamlayacak. Yürürlükten kaldırılan tebliğ hükümlerine uygun üretilip 31 Aralık 2014'ten önce piyasaya arz edilen ürünlerse 31 Aralık 2015'e kadar piyasada bulunabilecek. 

 

Yüzde 100 meyve suyu yazabilir 

BAKANLIK açıklamasında  içerdikleri meyve miktarı bakımından meyveli içeceklerle aromalı içeceklerden farklı ürünler olan meyve suyu ve meyve nektarlarını tüketicilerin bilerek tüketmesi adına yeni düzenlemeler getirildiği  belirtilerek, meyve suyu etiketlerinde "yüzde 100 meyve suyu" ve "meyve suları ilave şeker içermez" ifadelerinin yer alacağı bildirildi. 

Okunma 2649 defa

Telefon

7/24 bize ulaşabilirsiniz

GSM  :  +90 544 345 12 58

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Green Blue Brown Yellow

Body

Background Color
Text Color
Background Image for Layout Style: Boxed
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family